226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Warszawie

warszawa

Od uroczystej mszy świętej o godzinie 9.30 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło rozpoczną się dziś uroczyste obchody święta Konstytucji 3 Maja.

Przed południem na Zamku Królewskim prezydent wręczy odznaczenia państwowe w tym Ordery Orła Białego; podczas uroczystości zaplanowano jego wystąpienie. Prezydent wygłosi przemówienie także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym. W uroczystościach państwowych, które odbędą się w Warszawie weźmie też udział premier Beata Szydło.

O godzinie 17.30 na warszawskim Placu Teatralnym zaplanowano festyn rodzinny „Vivat maj trzeci maj"; w Arkadach Kubickiego odbędzie się natomiast Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Rocznica uchwalenia Konstytucji obchodzona jest również w wielu innych polskich miastach.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Opublikowane: Maj 3rd, 2017 10:17 am