Wybory w Kenii: 96 procent wyborców poparło Uhuru Kenyyatę (bojkot)

Kenia

Z częściowych wyników głosowania w wyborach prezydenckich w Kenii wynika, że Uhuru Kenyatta uzyskał 96% poparcia - podał wczoraj Reuters. Z powodu zamieszek głosowanie w czterech okręgach zostało przeniesione na dzień dzisiejszy.

Z głosów przeliczonych w 200 z 292 okręgów wyborczych wynika, że Uhuru Kenyyata, obecny prezydent, uzyskał ponad 5,5 mln głosów (96%). Frekwencja w czwartkowych, powtórnych wyborach wyniosła 34,5 proc. Sierpniowa "pierwsza tura" została unieważniona przez Sąd Najwyższy - wzięło w niej udział 80% uprawnionych do głosowania.

Kandydat opozycyjnej koalicji Narodowego Super Sojuszu(NASA) Raila Odinga wycofał się z ponownego startu w wyborach, wzywając swoich zwolenników do bojkotu głosowania oraz do demonstracji. Powodem jest to, że komisja wyborcza ostatecznie nie przeprowadziła reform koniecznych, jego zdaniem, do zapewnienia uczciwych wyborów. "Doradzamy, by ludzie nie wchodzili w tę paszczę lwa. Wzywamy mieszkańców tych regionów do trzymania się z daleka od miejsc, gdzie odbywać się ma głosowanie" - czytamy oświadczeniu NASA.

W unieważnionych wyborach sprzed dwóch miesięcy zwyciężył Kenyatta, uzyskując 54% głosów. podczas gdy Odinga zdobył ich 44%. Od ogłoszenia wyników sierpniowego głosowania w całym kraju odbywają się demonstracje zwolenników opozycji. Podczas tłumienia protestów zginęło 45 osób. W ten czwartek zginęły cztery osoby, a w piątek kolejna.

Opublikowane: Październik 28th, 2017 2:23 pm, ostatnia aktualizacja: Październik 28th, 2017 at 2:24 pm