Włochy, szczyt Grandes Jorasses: nieszczęśliwy wypadek czterech księży-alpinistów

Mont Blanc

​Zgodnie z informacjami polskiego konsulatu w Mediolanie, polski ksiądz-alpinista poniósł poważne rany podczas wspinaczki na szczyt Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc. Kapłan, który został przewieziony na oddział intensywnej terapii do szpitala w Aoście, próbował przejść od strony włoskiej graniczącej z Francją.

Pozostałymi uczestnikami wyprawy byli trzej słowaccy księża w wieku 35-50 lat. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek (ok. 1.30 nad ranem) kiedy przypięci na wysokości alpiniści oderwali się od ściany i spadli w dół około 50 metrów. W wypadku poważnie ucierpiał Polak oraz Słowak, a sprawą Polaka natychmiastowo zajęła się konsul Adrianna Siennica z Mediolanu.

Z informacji dostarczonych przez media włoskie wynika, że uczestnicy rozpoczęli wyprawę wcześnie w poniedziałek, opuszczając schronisko znajdujące się na wysokości 2800 m n.p.m - szczyt Grandes Jorasses, na który wspinali się księża-alpiniści mierzy 4208 m. Transport czterech księży - dwóch ciężko i dwóch lekko rannych - do szpitala we włoskiej Dolinie Aosty z uwagi na bardzo trudne warunki pogodowe trwał około czterech godzin.

Opublikowane: Lipiec 19th, 2017 9:43 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 19th, 2017 at 9:44 am