Wenezuela, Caracas: Nieznani uzbrojeni napastnicy ostrzelali uczestników nieoficjalnego referendum

wenezuelademonstracjeZgodnie z doniesieniami PAP oraz Agencji Reuters, w wyniku aktów przemocy rozpoczętych w niedzielę podczas referendum w Wenezueli zginęły co najmniej dwie osoby, natomiast cztery zostały ranne. Nieoficjalne referendum, którego wyniki miały mieć wpływ na przyszłość kraju oraz urzędowanie aktualnego prezydenta Nicolasa Maduro, zostało zorganizowane przez opozycję polityczną w Wenezueli.

Pytania zawarte w zwołanym referendum - którego wynik nie będzie wiążący - miały określić stosunek społeczeństwa do planów lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro o rozpisaniu wyborów dla wybrania zgromadzenia konstytucyjnego, mającego za zadanie napisanie nowej konstytucji oraz rozpisać poważne zmiany w strukturach funkcjonowania organów państwa. Wybory do Zgromadzenia mają odbyć do 30 lipca 2017 r. (do końca tego miesiąca).

Parlament wenezuelski o nazwie Zgromadzenie Narodowe - którego kadencja kończy się w 2018 r. -  kontrolowany jest przez opozycję polityczną, która wzywa prezydenta do ustąpienia. Nicolas Maduro, był kierowca autobusu, były lider związkowy i były bliski współpracownik zmarłego prezydenta Hugo Chaveza uznał zorganizowane niedzielne referendum nic nie znaczącym, natomiast w opinii opozycji stanowi podstawę do zaistnienia tzw. nieposłuszeństwa obywatelskiego, czyli powód do organizacji i rozpoczęcia prawdziwych strajków antyprezydenckich. Maduro twierdzi, że Wenezuela obrana została za cel tzw. wojny ekonomicznej spieranej przez Stany Zjednoczone

Wspomnianymi powodami jak i skutkami zaistniałych niepokojów polityków opozycji jak i społeczeństwa mają być kryzysy gospodarczy i ekonomiczny. Obecnie pogłębiające się kryzysy widoczne są w zaopatrzeniach sklepów w podstawowe artykuły, a kryzys ekonomiczny obrazuje gigantyczna inflacja. Opozycyjna koalicja polityczna o nazwie Jedność Demokratyczna informuje, że tysiące uczestniczących w referendum mieszkańców ubogiej dzielnicy Catia w Caracas zostało ostrzelanych przez nieznanych napastników. Szukając bezpiecznego miejsca mieszkańcy znajdowali schronienie m. in. w pobliskich budynkach i kościele.

 

Opublikowane: Lipiec 17th, 2017 10:03 am