Turcja: udaremnienie ataku tzw. Państwa Islamskiego

AnkaraTureckie służby zatrzymały 6 członków tzw. Państwa Islamskiego, którzy planowali atak na uczestników podczas marszu opozycji. Według doniesień ze stolicy Turcji, zatrzymani za planowanie ataku na marsz protestacyjny prowadzony przez lidera największej partii opozycyjnej, który trwa już trzy tygodnie.

Do marszu lidera opozycji Kemala Kilicdaroglu z Ankary do Istambułu (425 km) jak dotąd przyłączyły się dziesiątki tysięcy ludzi. Protest został wywołany zatrzymaniem przedstawiciela opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej pod zarzutem szpiegostwa. Sam Kemal Kilicdaroglu odpowiada, że był w pełni świadom zagrożeń i prowokacji, do których  może dojść w okolicach Istambułu, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę ludzi biorących w nim udział.

Podejrzani o planowanie zamachu na maszerujących mięli zaatakować z mini busa, a władze - wspominając wcześniejsze ataki - były gotowe na ewentualne użycie przez bojowników środków wybuchowych i broni palnej. Według źródeł tureckich czarny minibus został wynajęty w ubiegły wtorek (4.07.2017 r.) w mieście Keyseri, jednak już na miejscu udało się ująć czterech z nich a dwóch ostatnich w prowincji Kocaeli.

Prezydent Tayyip Erdogan wcześniej uskarżał uczestników marszu o współdziałanie z grupami terrorystycznymi, w tym Kurdyjskimi bojownikami. Opozycja stanowczo zaprzecza oskarżeniom i wskazuje, że marsz jest motywowany jedynie ideą sprawiedliwości, nie szczędząc jednak możliwości do przypomnienia prezydentowi budowania państwa jedno-partyjnego na bazie nieudanego zamachu stanu rok temu.

Opublikowane: Lipiec 5th, 2017 3:35 pm, ostatnia aktualizacja: Lipiec 5th, 2017 at 4:04 pm