Turcja, Ankara: władze tureckie odmawiają możliwości przybycia niemieckich parlamentarzystów do bazy wojskowej

Konya

Jens Stoltenberg, Sekretarz generalny NATO, wystosował apel do ministrów spraw zagranicznych Turcji oraz Niemiec, Mevluta Cavusoglu oraz Sigmara Gabriela, o normalizację stosunków jednych z największych sił militarnych w Sojuszu Północnoatlantyckim. Apel poprzedziła odmowa władz tureckich wobec odwiedzin niemieckich parlamentarzystów w bazie Sojuszu w Konyi - miejscu stacjonowania żołnierzy niemieckiej Bundeswehry.

Piątkowy telefon Jensa Stoltenberga - jak mówi rzecznik NATO - ma stanowić o ponagleniu obu władz obu państw ku znormalizowaniu wzajemnych stosunków, szczególnie w tak wrażliwej kwestii jaką jest obecność i możliwość wizytacji bazy, w której stacjonują niemieccy żołnierze. W piątek, według aktualnego stanu rzeczy, szef komisji obrony w Bundestagu - Wolfgang Hellmich - musiał poinformować w parlamencie o odmowie do przeprowadzenia wizyty przez niemieckich posłów.

Na dzień dzisiejszy w mieście Konya (środkowa część Turcji) stacjonuje około 20-30 żołnierzy Bundeswehry, uczestniczący w misjach samolotów systemu do walki z tzw. Państwem Islamskim, AWACS. Wygląda na to, że odmowa Turcji stanowi odpowiedź na wcześniejszy brak zgody władz niemieckich na wystąpienia tureckich polityków przed kwietniowym referendum konstytucyjnym organizowanym przez władze w Ankarze.

Nie jest to pierwszy przypadek odmowy wizytacji władz niemieckich w jednej z baz na terenie Turcji gdzie stacjonują niemieccy żołnierze. Mowa o bazie w Incirliku (260 żołnierzy), w której mieszczą się niemieckie samoloty wielozadaniowe Tornado oraz samolot cysterna. W konsekwencji przewlekłych animozji pomiędzy sojusznikami, rząd Niemiec od czerwca przenosi części swoich oddziałów i sprzętu do podobnej lokacji w Jordanii.

Ostatecznie władze tureckie pod przewodnictwem prezydenta Erdogana nie podały oficjalnych powodów swoich decyzji politycznych względem Niemiec, jednak wskazuje się na szereg animozji - w tym historycznych - m. in. kiedy rząd Niemiec nazwał masakrę Ormian w Imperium Osmańskim w czasie I Wojny Światowej za ludobójstwo.

Opublikowane: Lipiec 17th, 2017 11:44 am