Syria: tureckie wojsko wkracza i zajmuje pozycje

Bab Al-Hawa

Tureckie wojska rozpoczęły nową lądową operację militarną w Syrii. Wkroczyły do północno-zachodniej prowincji Idlib i rozpoczęły tworzyć stanowiska obserwacyjne.

W nocy z czwartku na piątek konwój ok. 30 tureckich wozów bojowych przekroczył granicę w Bab al-Hawa i wjechał na tereny kontrolowane przez rebeliantów popieranych przez stronę turecką.

Według Turcji operacja ma na celu zminimalizowanie starć między stroną rządową a opozycjonistami z Idlib. Armia twierdzi, że w ten sposób realizuje postanowienia rosyjsko-turecko-irańskiego porozumienia z Astany o deeskalacji działań zbrojnych w Syrii.

Przedstawiciel Wolnej Armii Syrii (FSA) stwierdził, że obecne działania mają także na celu zapobieżenie nalotom rosyjskim, jak też przede wszystkim powstrzymanie kurdyjskich sił Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) z tzw. kantonu Afrin przed zajęciem kolejnych terenów.

Turcja od początku wojny w Syrii wspierała opozycję wobec prezydenta Baszara al-Asada. Jednak w sierpniu 2016 r. wkroczyła do północnej Syrii, gdzie do dziś okupuje mały nadgraniczny obszar. Działania te motywowała koniecznością oczyszczenia swojej granicy z ugrupowań terrorystycznych (ISIS) oraz sił kurdyjskich (YPG).

Opublikowane: Październik 13th, 2017 3:19 pm, ostatnia aktualizacja: Październik 14th, 2017 at 6:55 pm