Sprawozdawca ONZ o reformie sądów: lekarstwo gorsze od choroby

Genewa

Sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan ocenił, że "niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona". Nie zadowoliło to szefa polskiego MSZ. "To na razie osobista ocena" - komentował Witold Waszczykowski.

Swoją wizytę wysłannik ONZ  rozpoczął w poniedziałek.  Podsumował ją wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie. "Niezależność wymiaru sprawiedliwości i inne podstawowe standardy demokracji, jak praworządność, są dziś w Polsce zagrożone". Co więcej, "reformy podjęte przez rząd, które miały stanowić lekarstwo na daną sytuację, wyglądają znacznie gorzej niż sama choroba, która dotknęła wymiar sprawiedliwości" - ocenił. To jego wstępna opinia po rozmowach z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, przedstawicielami ministerstw sprawiedliwości i spraw zagranicznych, Kancelarii Prezydenta i sędziami.

Szef MSZ tłumaczył, że na mocy ustaleń z 2001 roku, przedstawiciele Rady Praw Człowieka ONZ mają prawo "przedstawić swoją opinię na temat sytuacji prawnej". "jest to opinia w tej chwili, to jest projekt raportu, jeszcze nie raport, który, mam nadzieję, będzie sporządzony za kilka miesięcy, będzie nam przekazany oficjalnie, byśmy mogli do niego wnieść uwagi" - komentował Waszczykowski/

Szef MSZ podkreślił, że sprawozdawca ONZ " takich uwag nie zgłaszał" podczas rozmów z ekspertami MSZ. "Natomiast zgłosił je w Centrum Informacyjnym ONZ, a więc nie przedstawiając bezpośrednio władzom polskim, z którymi się dzisiaj spotykał. Ciekawe".

 

Opublikowane: Październik 28th, 2017 10:09 am