Sahara Zachodnia: Kongres USA podzielony ws. okupacji Sahary przez Maroko

Sahara_Zachodnia

W swojej corocznej publikacji propozycji ustaw wyższa izba Kongresu USA - Senat - sprzeciwił się postawie Izby Reprezentantów ws. pomocy dla regionu Sahary Zachodniej, który pozostaje pod okupacją Królestwa Maroka. Senatorzy zasugerowali, by prezydent USA najpierw musiał konsultować się z ONZ, zanim podejmie decyzje o wysłaniu pomocy dla okupowanego regionu.

Kroki te z zadowoleniem przyjęli reprezentanci nieuznawanej Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej. Podkreślają oni bowiem, że wszelka pomoc wysyłana do mieszkańców Sahary Zach. - określających się Saharyjczykami - trafia w ręce marokańskich osadników, a nie ludności autochtonicznej.

Rząd nieuznawanej republiki działa na emigracji w Algierii. Po 16-letniej wojnie między Marokiem a reprezentującym Saharyjczyków Frontem Ludowym Polisario w 1991 r. ONZ rozpoczęła na terytorium Sahary Zach. misję MINURSO, mającą na celu organizację referendum ws. losów regionu. Od lat jednak nie rozwiązano sporu, kto miałby prawo uczestniczyć w takim referendum.

Opublikowane: Październik 21st, 2017 11:08 am