Prawo i Sprawiedliwość wniesie poprawkę do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

sądnajwyzszyJak podaje Polska Agencja Prasowa, Prawo i Sprawiedliwość dokona zmian w projekcie ustawy o  Sądzie Najwyższym. Zmiany zakładają, że to Krajowa Rada Sądownictwa, nie zaś minister sprawiedliwości wskaże sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem PAP autorem zmian w projekcie jest ministerstwo sprawiedliwości.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, którego pierwsze czytanie w Sejmie zaplanowano na środę, zakładał pierwotnie wygaszenie kadencji wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem  wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Zgodnie z planowaną poprawką, sędziów którzy pozostaną na swoich stanowiskach, wskaże Krajowa Rada Sądownictwa, która będzie wskazywać, podobnie jak w obecnych przepisach, kandydatów na nowych sędziów, których zatwierdzał będzie prezydent.

Możliwość modyfikacji projektu wskazał wczoraj w programie "Gość wiadomości" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jednocześnie potwierdził, iż zostaną podtrzymany główny kierunek zmian. Jak powiedział TVP Info:

"My się nie cofniemy, jeśli chodzi o wprowadzenie izby dyscyplinarnej w sądzie najwyższym, bo jest to absolutnie konieczne, natomiast być może jakieś zmiany do tego projektu warto wprowadzić i rozważyć, ale jeśli ktoś chce organizować manifestacje, robić blokady, tzn. że nie chce szukać dobrych rozwiązań, jego nie interesuje wymiar sprawiedliwości, jego interesuje obrona status quo za wszelką cenę"

Zgodnie z projektem Prawa i Sprawiedliwości, mają zostać utworzone trzy nowe izby Sądu Najwyższego, w tym Izba Dyscyplinarna. Przeciwko zmianom w Sądzie Najwyższym opowiedziała się opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna.

Opublikowane: Lipiec 18th, 2017 10:27 am