Portugalia: wojsko pomaga w zwalczaniu pożarów

portugalia

Rząd Portugalii włączył armię  do walki z pożarami. Dzięki akcji sił powietrznych udało się przeciwdziałać rozprzestrzenieniu kilkudziesięciu pożarów w różnych rejonach.

"Wśród wykorzystywanych maszyn lotniczych są samoloty mające możliwość monitoringu termicznego, pozwalającego zidentyfikować punkty zapalne. Tego typu prewencja możliwa jest zarówno w ciągu dnia, jak i nocą" - dowiedział się lizboński dziennik "Diario de Noticias". Dzięki skoordynowanym działaniom udaremniono kilkadziesiąt dużych pożarów i natrafiono na ślady potencjalnych podpalaczy.

99 proc. terytorium Portugalii obejmuje susza. Zabronione jest m.in. rozpalanie ognisk, używanie materiałów pirotechnicznych, a także korzystanie z maszyn niemających gaśnic. Pomiędzy 15 a 16 października pożary doprowadziły w Portugalii do śmierci 45 osób. Za pojawieniami się ognia mogą stać przestępcy

17 października premier Antonio Costa ogłosił trzydniową żałobę narodową, a dzień później przyjął dymisję minister spraw wewnętrznych Constancy Urbano de Sousy. W tym roku w pożarach na terenie Portugalii zginęło 109 osób, a rannych zostało ponad 300. Od stycznia spłonęło około 500 tys. ha lasów i terenów rolnych.

Opublikowane: Październik 31st, 2017 10:21 am