Polska: trąba powietrzna zniszczyła 1 500 ha lasów

Rudy RaciborskieRozpoczęto proces porządkowania zniszczeń, które w ubiegły piątkowy wieczór spowodowała trąba powietrzna na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (pogranicze woj. śląskie i opolskiego). Pierwsze etapy porządkowania uszkodzeń na terenie 1 500 ha lasów będą trwały półtorej roku.

Zdaniem szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesława Kucharskiego proces odbudowy terenu i całkowitego przywrócenia ekosystemu, którego wielkość w przybliżeniu podaje się na około 2 200 boisk do piłki nożnej, potrwa 100 lat. Leśnicy mogą oczywiście liczyć na pomoc i dofinansowanie z funduszy leśniczego - co podkreślił dyrektor generalnego Lasów Państwowych, Konrada Tomaszewskiego.

Niszczycielskie skutki tylko kilkunastu minut, podczas których trąba powietrzna pokonywała kolejne połacie lasów, to m. in. połamane, poukręcane lub wyrwane z korzeniami drzewa. Szerokość przechodzenia trąby po lesie szacuje się średnio 1 kilometr szerokości, co poskutkowało doszczętnym zniszczeniem 800 ha lasów. Według Wiesława Kucharskiego piątkowa klęska żywiołowa z pewnością przejdzie do historii i jest porównywana z rokiem 2008, kiedy na prace przywrócenia poprzedniego porządku leśnego wydano prawie 85 mln złotych.
Nadleśniczy Rudy Raciborskie Robert Pabian informuje, że prace po przejściu żywiołu będą skupiały się na posadzeniu nowych drzew i uzupełnianiu ewentualnych luk w ekosystemie, którego całościowa odbudowa potrwa 100 lat. Wspomniane właśnie pierwsze procedury mają zająć 3-4 lata. Nadleśniczy wspomina również, że szczególną uwagę poświęci się drewnu, którego wartość energetyczna nie spadła do zerowej. Szacuje się, że do uprzątnięcia pozostaje około 300 tys. m sześciennych drewna, a do dyspozycji drwali pozostaną maszyny wielooperacyjne oraz pomoce ręczne. Początkowe koszy sadzenia nowych drzew mają wynieść od 7 do 8 mln złotych.
Leśnicy korzystają również z okazji, by przypomnieć o niezbędności swoich działań m. in. dla przeciwdziałania rozmnażania się leśnych szkodników oraz kontynuacji innych sposobów ochrony lasu. Informują również, że są świadomi zmian klimatycznych i zmieniających się okoliczności, w których pracują. W związku z przewidywaniami planuje się wykorzystać miejsca składania pozostałego do dyspozycji nabywców drzewa.
Trąba powietrzna, która przeszła na długości około 5 kilometrów spowodowała pewne utrudnienia także na drogach wojewódzkim, nad którymi ciągle pracują. Aktualnie mając na względzie bezpieczeństwo ludzi, wejście na konkretnie wyznaczone tereny jest zabronione i karane w wysokości do 500 zł. Tereny leśne między miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice oraz wspomniana Kuźnia Raciborska. Zwierzęta, których życie także jest zagrożone polegają w takich sytuacjach na swoim instynkcie przetrwania - tak było i w tym przypadku.
 

Opublikowane: Lipiec 12th, 2017 12:47 pm