Ratyzbona: rezultaty zleconego przez Kościół Katolicki śledztwa dotyczącego słynnego chóru chłopięcego

Ratyzbona, Niemcy

Z raportu napisanego przez Urlicha Webera, adwokata w sprawach przemocy fizycznej i seksualnej, wynika, że tego rodzaju patologia dosięgnęła najmniej 547 chłopców śpiewających w chórze Domspatzen w Ratyzbonie. Raport dotyczący "Katedralnych wróbelków" został sporządzony na polecenie Kościoła katolickiego.

Według adwokata dzieci były poddawane różnego rodzaju przemocy od wczesnego przedszkola do okresu gimnazjalnego, a otoczenie w jakim były zmuszone żyć nazwał m. in. piekłem, w którym nie było nadziei na zdrowe traktowanie. Winnymi zaistniałego stanu rzeczy według Urlicha Webera są dosłownie wszyscy, ale przede wszystkim wyróżnia pasywnego i pozwalającego jednocześnie na te chory praktyki Georga Ratzingera - brata byłego papieża - który przez bardzo długo piastował urząd kapelmistrza i dyrektora muzycznego ratyzbońskiego chóru (okres 1964-1994).

Zgodnie z wymogami Kościoła katolickiego, Weber badał także środowisko tamtejszego chóru z lat 1945-1992. W omawianym okresie przestępstwo i moralna zapaść w postaci stosowania przemocy fizycznej i seksualnej mogła dotyczyć do 2 100 podopiecznych, których sprawy z uwagi na istniejące prawo, uległy przedawnieniu i poszkodowani mogą liczyć jedynie na odszkodowania od 5000 do 20 000 euro. Podczas swoich działań, od maja 2015 r. dotarł do dziesiątek ofiar, odpowiedzialnych oraz pełnomocników ratyzbońskiego biskupstwa, a także dysponował tajnymi dokumentami oraz materiałami archiwalnymi.

Jeden z poszkodowanych dodaje po latach, że pomimo faktycznego cierpienia, pieniądze w tej sprawie nie stanowią dla niego żadnej wartości, natomiast poradzenie sobie z przeszłością stanowi jego indywidualny obowiązek - wspomina dla "Sueddeutsche Zeitung" Alexander Metz.

Szukając innych dróg uleczenia, przede wszystkim duszy, poszkodowani skupiają się na zrozumieniu i przebaczeniu dla wyrządzonej krzywdy, która - jak wspomina jeden oprawca - mogła pochodzić ze srogości wynikającej z chęci przygotowania do ciężkiego życia jakiego doświadczali w przeszłości nauczyciele m. in. jako więźniowie obozów w czasie II Wojny Światowej.

 

Opublikowane: Lipiec 19th, 2017 11:15 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 20th, 2017 at 10:40 am