MSZ Iranu: nasz program rakietowy nie podlega dyskusji

iran

"Program balistyczny Iranu nie podlega negocjacjom i jest rozwijany jedynie w celach obronnych" - stwierdził wczoraj rzecznik irańskiego MSZ Bahram Ghasemi.

W czwartek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Iran nie spełnił oczekiwań wynikających z porozumienia nuklearnego i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego udziału USA w tym układzie.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. W rezolucji nr 2231 z 2015 roku. wezwano władze w Teheranie do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.

Pod koniec września władze Iranu poinformowały o przeprowadzeniu udanego testu nowego pocisku balistycznego. Trump uważa, że przeprowadzony przez Iran test podważa międzynarodowe porozumienie oraz oskarża Teheran o współpracę z Koreą Północną.

Opublikowane: Październik 7th, 2017 12:40 pm