Moskwa: Prezydent Filipin poprosił Putina o pomoc w walce z islamistami

Rosja

Podczas wtorkowego spotkania w Moskwie prezydent Filipin Rodrigo Duterte w rozmowie z Władmimirem Putinem poprosił go o wsparcie militarne w walce z bojownikami Państwa Islamskiego. 

Spotkanie miało się odbyć pierwotnie w czwartek. Rozmowy zostały jednak przyspieszone z powodu wprowadzenia na obszarze południowych Filipin stanu wojennego na okres 60 dni.

Od kilkudziesięciu lat filipińskie władze walczą z muzułmańskimi rebeliantami na wyspie Mindanao. Działania zbrojne mają na celu pojmanie Isnilona Hapilona przywódcy ugrupowania Abu Sajaf, które złożyło przysięgę wierności Państwu Islamskiemu. Ugrupowanie znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców.

Prezydent Rosji wyraził nadzieję, że konflikt na filipinach uda się rozwiązać z jak najmniejszymi stratami. Potwierdził, że istnieją szanse na ekonomiczną i wojskową współpracę pomiędzy Moskwą a Manilą.

Działania prezydenta Duterte spotkały się z krytyką ze strony Unii Europejskiej. Bruksela wyraziła sprzeciw wobec krwawej antynarkotykowej kampanii prowadzonej przez rząd Filipin. Prezydent Filipin zrezygnował z przyjmowania unijnych dotacji po tym jak UE nałożyła dodatkowe warunki. Już przed rozpoczęciem wizyty Duterte w Moskwie obserwatorzy zwrócili uwagę, że ma ona na celu uzyskanie dla Filipin nowych źródeł wsparcia zarówno finansowego jak i militarnego oraz budowanie nowych sojuszy.

Opublikowane: Maj 24th, 2017 9:17 am, ostatnia aktualizacja: Maj 24th, 2017 at 9:50 am