Merkel liczy na sojusz z FDP i Zielonymi

niemcy

Obecna, a zarazem przyszła, kanclerz Niemiec Angela Merkel, zapowiedziała oficjalnie w sobotę na zjeździe młodzieżówki CDU  w Dreźnie podjęcie rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu z FDP i Zielonymi. 

"Naszym celem jest stworzenie stabilnego i niezawodnego rządu chadeków, FDP i Zielonych" - oświadczyła Merkel. Przyznała również, że zawiódł ją wynik uzyskany w wyborach przez CDU/CSU, a jednym z powodów słabego wyniku był kryzys migracyjny.

Kanclerz zapowiada, że rząd z liberałami i Zielonymi będzie "czymś całkowicie nowym. (...) Na szczeblu całego kraju chadecy nigdy przedtem nie współpracowali z Zielonymi". Różnice zdań między potencjalnymi koalicjantami to chociażby polityka migracyjna, energetyka, komunikacja czy bezpieczeństwo wewnętrzne. Najwięcej dzieli CSU i Zielonych.

Blok partii chadeckich CDU/CSU wygrał wybory parlamentarne, jednak zdobyte poparcie 33 proc. jest najgorszym wynikiem od 1949 roku. Z racji na przejście SDP do opozycji, jedyną szansą na utworzenie większościowego rządu jest jest koalicja CDU/CSU, FDP i Zielonych.

Opublikowane: Październik 7th, 2017 3:14 pm