Kurdowie są gotowi do wstrzymania dążeń niepodległościowych

iracki kurdystan

Władze Kurdystanu, irackiego regionu autonomicznego, zadeklarowały gotowość do wstrzymania realizacji wyników referendum niepodległościowego. W związku z trwającymi od zeszłego tygodnia starciami z irackim wojskiem proponują również zawieszenie broni.

Bagdad nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Premier Haider al-Abadi nie uznaje wyniku referendum i próbował do niego nie dopuścić, zanim głosowanie się odbyło. W minionym tygodniu Kurdowie demonstrowali w konsulacie Stanów Zjednoczonych w miejscowości Ibril. Irackie siły porządkowe uciekły się do przemocy fizycznej, by oczyścić okupowane przez protestujących miejsca. Zabitych zostało kilkadziesiąt osób, a wiele więcej raniono.

We wtorek oświadczenie wydały władze Kurdystanu stwierdzające, że obie strony "są zobowiązane do odpowiedzialnego działania", by zapobiec dalszemu rozlewowi krwi. "Kontynuacja walk nie przybliży żadnej strony do zwycięstwa, a jedynie pociągnie kraj w kierunku bałaganu i chaosu, wpływając na wszystkie dziedziny życia".

Z wtorkowego raportu Amnesty International wynika, że tego dnia z inicjatywy Irackich Turkmenów doszło do splądrowań, podpaleń i zniszczenia mienia Kurdów zamieszkujących miasto Tuz Khurmatu. Korespondenci donoszą, że w wyniku ostrzału moździerzy, karabinów maszynowych i granatów zginęło przynajmniej 11 cywilów. Według raportu ONZ, od 16 września z Tuz Khurmatu uciekło prawie 35 tysięcy cywilów.

Opublikowane: Październik 25th, 2017 4:37 pm