Katar: oficjalne odrzucenie zarzutów o wspieranie ISIS

KatarMinistrowie spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Bahrajnu odbędą spotkanie w Kairze z przedstawicielami Kataru. Państwu grozi rozszerzenie izolacji politycznej i możliwe wydalenie z Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Organizacja spotkania w Kairze odnosi się do odpowiedzi Kataru na 13 punktów żądań, jakie te państwa wystosowały do Kataru w odpowiedzi na sankcje nałożone na Katar miesiąc wcześniej. Spór odnosi się do zarzutów o wsparciu jakie Katar kieruje w stosunku do ekstremistów, włączając w to ISIS - organizację uznaną przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZAE) i Egipt za terrorystyczną. Katar oficjalnie zaprzecza tym zarzutom i w odpowiedzi oskarża kraje arabskie o próby ingerencji w katarską polityką zagraniczną.

Rada Współpracy Zatoki Perskiej oficjalnie zapowiada, że jej żądania nie podlegają negocjacjom, natomiast nie stosując się do nich Katarowi grozi odejście ze ścieżki dalszej współpracy w organizacji założonej w 1981 r.

 

Opublikowane: Lipiec 5th, 2017 10:41 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 5th, 2017 at 1:33 pm