Katalonia: jednak oficjalna proklamacja niepodległości?

katalonia

Premier Katalonii Carles Puigdemont otrzymał w piątek list od lewicowej partii Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), w którym ugrupowanie żąda oficjalnej deklaracji niepodległości Republiki Katalonii.

W ub. wtorek 10 października bowiem w długo oczekiwanym przemówieniu w katalońskim parlamencie w Barcelonie premier nie proklamował niepodległości regionu. Zaproponował odroczenie jej na kilka tygodni, by podjąć negocjacje z władzami centralnymi w Madrycie.

Jednakże jeszcze tego samego dnia podpisał dokument uznający niepodległość.

Eksperci są podzieleni w ocenie skutków prawnych tych działań. Zgodnie z wrześniowymi uchwałami katalońskiego parlamentu wynik referendum niepodległościowego (ponad 90% za) powinien zostać ogłoszony i wdrożony w życie bezzwłocznie.

Partia CUP zagroziła wyjściem z koalicji, jeśli kataloński premier nie zastosuje się do wyników referendum. CUP jest Puigdemontowi niezbędna, by utrzymać mniejszościowy rząd i uniknąć przedterminowych wyborów.

Tymczasem hiszpański premier Mariano Rajoy dał swojemu katalońskiemu odpowiednikowi 5 dni na zajęcie jasnego stanowiska ws. niepodległości regionu, którą Madryt uznaje za niezgodną z hiszpańską konstytucją. Jeśli Puigdemont oficjalnie ogłosi secesję, Madryt grozi użyciem art. 155 konstytucji, co odbierze Katalonii autonomię w ramach Hiszpanii.

   

Opublikowane: Październik 13th, 2017 4:52 pm, ostatnia aktualizacja: Październik 14th, 2017 at 6:54 pm