Izrael odpowiada ogniem na prowokacje syryjskie na Wzgórzach Golan

Wzgorza_Golan

Dziś rano Izraelskie Siły Obronne (IDF) zaatakowały pozycje syryjskiej armii po przeciwnej stronie linii demarkacyjnej na Wzgórzach Golan. Izrael odpowiedział ogniem na 5 prowokacyjnych serii wystrzałów, z których 4 trafiły w kontrolowane przez Izrael terytorium. IDF nie podały informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach.

Izrael od początku wojny domowej w Syrii w 2011 r. unika pełnego zaangażowania w konflikt. Co jakiś czas pojawiają się ataki z obu stron, gdyż Izrael formalnie pozostaje w stanie wojny z Syrią od kilkudziesięciu lat.

IDF zapowiedziały, że będą odpowiadać ogniem na każdy prowokacyjny ostrzał od strony syryjskiej, niezależnie od frakcji, która go dokona. Pograniczne terytorium Syrii jest bowiem kontrolowane w części zarówno przez wojska lojalne wobec prezydenta Al-Asada, jak i przez rebeliantów oraz bojówki terrorystyczne, m.in. przez ISIS.

Wzgórza Golan są strategicznym terytorium o pow. 1,2 tys. km kw. przejętym od Syrii w wyniku tzw. wojny sześciodniowej w 1967 r. W latach 80-tych Izrael okupowane terytorium formalnie anektował, choć społeczność międzynarodowa do dziś nie uznaje tego faktu.

Opublikowane: Październik 21st, 2017 10:48 am