Izrael, Jerozolima: władze ponownie otwierają meczety na Wzgórzu Świątynnym

WzgorzeSwiatynnePremier Izraela, Bejamin Netanjahu, w niedzielę zarządził ponowne otwarcie meczetów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie po tym jak zostały zamknięte z powodu uciekania do nich niedoszłych i ściganych terrorystów. Pobliskie obiekty sakralne zostały zamknięte w piątek jako efekt śmiertelnego postrzelenia dwóch izraelskich policjantów.

Trzech terrorystów zostało zabitych po zabiciu dwóch policjantów a następnie schowaniu się w jednym z meczetów. Zgodnie z informacjami izraelskich służb bezpieczeństwa byli to arabscy obywatele Izraela. W piątek władze oficjalnie poinformowały, że miejsca na Wzgórzu Świątynnym - które administracyjnie podlegają Muzułmanom - zostają zamknięte ze względów bezpieczeństwa, natomiast dwa z nich zostały otwarte w niedzielę. Nie zrezygnowano jednak z doraźnych środków bezpieczeństwa jakimi zostały m. in. wykrywacze metalu ustawione przy wejściach do meczetów, co jednak wywołało szerokie oburzenie i odprawianie modlitw przed świątyniami. Warto dodać, że niegdysiejsza Świątynia Jerozolimska (a dzisiejsze Wzgórze Świątynne) jest trzech dla muzułmanów najświętszym miejscem modłów, gdzie znajdują się sanktuarium Kopuła na Skale, a także meczet Al-Aksa.

Od 1967 r. administratorem tego terenu jest Jordania, natomiast to Izrael kontroluje dostęp do niego. Wyznawcy judaizmu mogą odwiedzać Wzgórze Świątynne, ale nie mają prawa się tam modlić. W celu uspokojenia ogólnej atmosfery politycznej i społecznej premier Netanjahu oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas w dniu ataku napastników zdecydowali się na bardzo nieoczekiwaną, choć pozytywnie, rozmowę telefoniczną.

Opublikowane: Lipiec 17th, 2017 1:53 pm