Irak: ogłoszono termin wyborów parlamentarnych - udział Kurdów niepewny

WPKurdystan

Iracka komisja wyborcza ogłosiła termin następnych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 12 maja 2018 r. Pod znakiem zapytania stoi udział ugrupowań kurdyjskich po tym, jak autonomiczny Region Kurdystanu przeprowadził w ubiegłym miesiącu referendum niepodległościowe.

Ostatnie wybory odbyły się w 2014 r., kiedy to nastąpiła zmasowana ofensywa bojowników ISIS na terytorium Iraku i Syrii. Sformowany wtedy koalicyjny rząd pod wodzą Haidera al-Abadiego i jego Szyickiego Sojuszu Narodowego objął także przedstawicieli sunnickich i kurdyjskich.

Prezydent Regionu Kurdystanu oświadczył, że Kurdowie w obecnym systemie wyborczym nie są w stanie wywierać jakiegokolwiek wpływu na politykę całego Iraku, zajmując jedynie zagwarantowane im 70 miejsc w 328-osobowym parlamencie.

Dodatkowo były premier, a obecny wiceprezydent kraju Nuri al-Maliki promuje zmiany, które pozwoliłyby wzmocnić system większościowy, w którym głos Kurdów byłby słabo słyszalny. Od czasu amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r. i narzucenia nowej konstytucji, układ sił politycznych w Iraku był względnie stabilny. Kurdowie stanowili w nim naturalną przeciwwagę dla tradycyjnych sporów szyicko-sunnickich arabskich partii.

W kurdyjskim referendum za seccesją regionu od Iraku opowiedziało się 93% głosujących.

Opublikowane: Październik 22nd, 2017 12:46 pm