Hiszpania: Rząd w Madrycie odbierze Katalonii autonomię

Madryt

O godzinie 10:00 miało rozpocząć się dziś w Madrycie specjalne posiedzenie rządu Hiszpanii, na którym ma zapaść decyzja o wprowadzeniu w życie art. 155 hiszpańskiej konstytucji, który odbierze regionowi Katalonii autonomię.

Będzie to pierwsze w historii tego kraju zastosowanie pow. artykułu wobec jednej ze swoich prowincji. Z uwagi na bezprecedensowość sytuacji, w ostatnim czasie trwały intensywne debaty, w jaki sposób ten proces miałby przebiegać i do jakiego stopnia odebrać lokalnemu katalońskiemu rządowi w Barcelonie kontrolę nad regionem.

W ostatnich dniach król Hiszpanii Filip VI wyraził przekonanie, że "Hiszpania rozwiąże nieakceptowalną próbę secesji na drodze działań demokratycznych zgodnych z konstytucją".

Zawieszenie autonomii będzie oznaczać m.in. odwołanie z funkcji premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego rządu oraz wprowadzenie w ich miejsce reprezentanta rządu centralnego. W Katalonii rozpisane zostałyby także nowe wybory, które prawdopodobnie odbyłyby się w styczniu 2018 r.

Opublikowane: Październik 21st, 2017 9:57 am