Hiszpania, Madryt: hiszpański Europol rozpracował handlarzy niezdrową koniną

Madryt

Jak podaje agencja AFP, policja europejska w prowadzonym przez Hiszpanów śledztwie dotarła do organizacji przestępczej podejrzanej o sprzedawanie niezdrowej dla człowieka koniny na terenie całej Europy - jak poinformowano w niedzielę.

Zgodnie z informacjami Europolu - Hiszpańska policja aresztowała 65 podejrzanych, którym zarzuca się znęcanie nad zwierzętami, fałszowanie dokumentów, stwarzanie zagrożenia zdrowia publicznego, pranie pieniędzy oraz przynależność do organizacji przestępczej. Podejrzany o zarządzenie organizacją Duńczyk został aresztowany w Belgii. Hiszpańska formacja policyjna "Guardia Civil" rozpoczęła śledztwo w 2016 r. po zauważeniu dziwnego i niespodziewanego zachowania na rynku koniny. Europol potwierdza, że wykryto oszustwo, gdzie konie w złym stanie zdrowotnym, zbyt stare i niezdrowe do jedzenia były zabijane w celu konsumpcji w dwóch różnych rzeźniach.

Konie przywożono z Portugalii i Północnej Hiszpanii, ich mięso pochodziło z niejasnego źródła skąd docierało do Belgii - jednego z największych rynków koniny w Unii Europejskiej. Podejrzewa się, że przestępcy zadbali o wszczepianie nielegalnych chipów oraz fałszowanie dokumentacji w celu przetransportowania i sprzedawania mięsem jako zdatnego do spożycia.

Zgodnie z informacjami hiszpańskiej policji, przychody z obrotu nielegalnym oraz nieświeżym mięsem szacuje się na około 20 mln euro ($23 miliony) rocznie. W związku ze sprawą zatrzymano pięć luksusowych samochodów i zablokowano kilka kont bankowych.

Podobną aferą związaną z nielegalnym handlem koniną był brytyjski skandal z 2013 r. kiedy do supermarketów dostarczano burgery zawierające DNA konia.

Opublikowane: Lipiec 17th, 2017 2:22 pm