Egipt: wojska egipskie eliminują bojówki ISIS na wszystkich krańcach swojego państwa

EgiptPS

Wojsko egipskie potwierdziło w niedzielę, że służby bezpieczeństwa zabiły dziewięciu bojowników na Półwyspie Synaj oraz zniszczyli 15 wozów wiozących bronie do Egiptu przez zachodnią granicę. "Ekstremiści" zostali zabici w dwóch oddzielnych akcjach w środkowej części Półwyspu, jednak nie podano dokładnego miejsca akcji, podczas których użyto także wsparcia powietrznego i tzw. jednostek wymuszania prawa.

Wojsko informuje, że planowane akcje porywania zakładników zostały udaremnione kiedy namierzono oraz znaleziono bardzo niebezpieczne jednostki terrorystów - na terenach górskich zabito wtedy sześciu bojowników.

Podczas drugiej akcji, trzech bardzo niebezpiecznych ekstremistów zostało zabitych, a jeden aresztowany. Zniszczono wtedy ciężki czterokołowy pojazd wiozący duże ilości środków wybuchowych oraz amunicji.

Na zachodniej granicy Egiptu - granica z Libią - piloci ostrzelali i zniszczyli 15 czterokołowych pojazdów wiozących w ciągu 24-godzin broń i amunicję. Naloty poprzedziły informacje wywiadowcze mówiące o bojówkarzach próbujących przeniknąć do Egiptu. Z powodu zwiększonej intensywności niekontrolowanych ruchów przy granicy, wojsko zintensyfikowało swoją tamtejszą obecność.

Od powstania w Libii w 2011 roku, kiedy przy wsparciu opozycji politycznej i wojska obalono oraz zabito długoletniego dyktatora Muammara Gaddafiego, kraj jest siedliskiem chaosu, w którym odbywa się walka o kontrolę nad bogatymi złożami ropy naftowej.

W maju, egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi powiedział, że dotychczasowe niepowodzenia Daesh (pogardliwie o ISIS) w Syrii popchnęły ich oddziały bojówkarzy do nieplanowanych wcześniej ruchów - na przykład w Libii i na Półwyspie Synaj. W tym samym czasie lotnictwo zaatakowało ich bazy treningowe w Libii, w odwecie na poprzednie ataki ISIS wobec chrześcijan koptyjskich w Egipcie.

Egipskie wojsko walczące na lokalnych obszarach z Daesh, stawia czoła lokalnym powstaniom na północnym Synaju, w których zginęło już kilkuset żołnierzy służb bezpieczeństwa. Od grudnia, bojówkarze Daesh często biorą sobie za cel siedliska Chrześcijan m. in. w Kairze, zabijając przy tym bardzo wielu ludzi. Należy zaznaczyć, że groźby Daesh dotyczące życia chrześcijan kierowane są do ponad 9 mln ludzi pośród 90-milionowej populacji państwa Egipt.

Opublikowane: Lipiec 17th, 2017 11:01 am