Dyżury włoskich myśliwców nad Bułgarią

Bułgaria

Ministerstwo obrony w Sofii poinformowało, że w zeszłą sobotę rozpoczęła się misja bojowych włoskich myśliwców, które wraz z bułgarskim lotnictwem wojskowym będą uczestniczyć w ochronie przestrzeni powietrznej Bułgarii. 

Misja potrwa trzy miesiące. Cztery włoskie myśliwce typu Eurofighter Typhoon będą pełniły dyżury bojowe od 15 lipca do 15 października. Wszystko odbywa się w ramach planu Air Policing. Negocjacje w tej sprawie były prowadzone na początku tego roku. W czerwcu zezwolenie na misję wydał bułgarski resort obrony.

W piątek do bazy położonej pod Płowdiwem przybyły cztery włoskie samoloty i 110 żołnierzy oraz techników. Te działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO.

Włoskie myśliwce bojowe będą pełnić dyżury z bułgarskim lotnictwem. Każda ze stron poniesie koszty własnego udziału w tej misji.

Generał Canko Stojkow powiedział, że dyżury bojowe będą pełnić dwie pary myśliwców. Główną rolę w wypadku naruszenia przestrzeni powietrznej mają odgrywać bułgarskie myśliwce. Użycie broni przez włoskich pilotów musi być poprzedzone zezwoleniem wydanym osobiście przez ministra obrony kraju.

Opublikowane: Lipiec 15th, 2017 12:39 pm