Donald Tusk ma pomysł na Europę

BrukselaTusk-1024x724

W opublikowanym w nocy z wtorku na środę dokumencie Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekonuje do skupienia się na aktualnych problemach Unii. 

Zamiast instytucjonalnych czy teoretycznych debat skupić się na osiąganiu konkretnych celów. Jedność nie może być wymówką dla stagnacji, ale ambicje nie mogą prowadzić do podziałów.

"Jedność ta jest nam potrzebna, by rozwiązać kryzys migracyjny, stawić czoło nieuczciwym aspektom globalizacji, działaniom agresywnych krajów trzecich, ograniczyć szkodliwe skutki Brexitu i zachować oparty na zasadach porządek międzynarodowy w tych trudnych czasach. Będziemy w stanie to zrobić tylko jeśli będziemy działać wspólnie" - zaznaczył przewodniczący RE.

Szef Rady Europejskiej chce bardziej politycznego podejścia do dyskusji w gronie liderów, a jeśli będzie to konieczne - częstszych spotkań. Tusk zapowiedział już 13 formalnych i nieformalnych szczytów unijnych do połowy 2019 roku. Wśród tematów rozmów znajdzie się Brexit - m. in. dokładniej ustalenia składu PE po zwolnieniu miejsc przez Brytyjczyków. W czerwcu 2019 roku szefowie państw i rządów mają przyjąć strategiczny plan na lata 2019-2024.

Opublikowane: Październik 18th, 2017 3:00 pm, ostatnia aktualizacja: Październik 18th, 2017 at 3:14 pm