Demokratyczna Republika Kongo: co najmniej 27 osób zginęło, a są 54 ciągle poszukiwane

DRK1
Co najmniej 27 osób zginęło, a 54 jest poszukiwanych po zatonięciu przepełnionej łodzi przepływającej przez rzekę w Demokratycznej Republice Kongo - powiedział w niedzielę urzędnik lokalny. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez lokalne władze, większość ofiar tragedii na rzece Kasai to studenci spędzający w tym czasie okres wakacyjny, natomiast powodami zatonięcia łodzi miały być: przepełnienie oraz nietrzeźwi kierujący. 

Do wypadku doszło w nocy z czwartku na piątek na rzece Kongo w rejonie Idiofa w południowo-zachodniej części kraju doszło. Pasażerowie łódź zaczęli swoją podróż w czwartek wyruszając z Dibaya, niespokojnej centralnej części rzeki Kasai, w celu dotarcia do Ilebo, leżącego ponad 500 km dalej w kierunku północno-zachodnim. Przeprawę poprowadzono na rzece Kasai, która w Demokratycznej Republice Kongo, stanowi bardzo popularny wodny szlak transportowy - w całości mierzący ponad 2,360 km. Jak podaje lokalna dziennikarka radiowa Nelly Mufata, lokalna katedra w Idiofa poprowadziła mszę w intencji ofiar tragedii.

Należy podkreślić, że w DRK bardzo częstym zjawiskiem są wywrotki łodzi, co spowodowane jest wspomnianymi przepełnieniami, brakiem funkcjonujących środków bezpieczeństwa, a także niedoświadczeniem prowadzących łodzie sterników.

W roku 2016 w regionie Kasai doszło do potwornego wybuchu przemocy, co było skutkiem zabicia podczas rządowej Kamwina Nsapu, wodza plemiennego, który rok wcześniej oficjalnie przeciwstawił się polityce aktualnie urzędującego prezydenta Josepha Kabila i jego rządowi. Kamwina Nsapu został zabity w trakcie operacji policyjnej w sierpniu 2016 r.

Opublikowane: Lipiec 17th, 2017 8:42 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 17th, 2017 at 8:43 am