Czechy: ANO wygrywa wybory parlamentarne

WyboryCzechy

Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia ANO byłego ministra finansów i miliardera Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc.

Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii, co jest wydarzeniem bez precedensu w dotychczasowej historii Republiki Czeskiej.

Drugie miejsce w wyborach, w których głosowanie odbywało się w piątek i sobotę, zajmuje Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,31 proc., a trzeci są Piraci (10,78 proc). Ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), które chce referendum w sprawie wystąpienia Czech z Unii Europejskiej, wybrało 10,65 proc. głosujących.

Powyżej 5-procentowego progu wyborczego znalazły się jeszcze: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM; 7,77%), Czeska Partia Socjaldemokratyczna obecnego premiera Bohuslava Subotki (CSSD; 7,28%), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDS-CSL; 5,8%), liberalno-konserwatywny Ruch TOP 09 (5,28%) oraz Burmistrzowie i Niezależni (STAN; 5,17%).

Opublikowane: Październik 22nd, 2017 9:01 am