Brazylijczycy wzywają prezydenta Temera do ustąpienia z urzędu

riodejaneiro

W czasie niedzielnych demonstracji zorganizowanych w wielu miastach w Brazylii mieszkańcy tego kraju domagali się ustąpienia z urzędu prezydenta Michela Temera.

Niepozytywne nastroje wobec prezydenta kraju nasiliły się po tym, jak Sąd Najwyższy Brazylii zlecił w czwartek dochodzenie wobec niego. Zarzuca mu się, że obiecał wpływowemu byłemu parlamentarzyście przebywającemu w więzieniu wysoką łapówkę w zamian za zachowanie milczenia w sprawie jego udziału w aferze korupcyjnej.

Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Janot ogłosił w piątek, że prezydent Temer i były kandydat na prezydenta, senator Aecio Neves podjęli wspólne działania, aby uniemożliwić wdrożenie dochodzeń w sprawie korupcji na najwyższych szczeblach władzy.

Demonstracje, które odbyły się w jednych z większych miast Brazylii, czyli  Sao Paulo i Rio de Janeiro były nie tylko wyrazem sprzeciwu wobec głowy państwa w obliczu stawianych mu zarzutów korupcyjnych, lecz także protestem przeciwko proponowanej przez niego reformie systemu emerytalnego.

Prezydent Temer podkreślił w sobotę, że nie zamierza ustąpić z urzędu. Zapowiedział, że zwróci się do Sądu Najwyższego o zawieszenie prowadzonego wobec niego śledztwa ze względu na wątpliwy materiał dowodowy.

Opublikowane: Maj 22nd, 2017 5:36 pm, ostatnia aktualizacja: Maj 22nd, 2017 at 6:03 pm