Australia: kardynał oskarżony o molestowanie

Australia

Jeden z bliskich współpracowników papieża Franciszka, kardynał George Pell, oskarżony został o wielokrotne molestowanie seksualne, jak informuje policja z australijskiego stanu Wiktoria. Do tej pory to najwyższy rangą watykański urzędnik, któremu postawiono takie zarzuty.

Oskarżony jest prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiada ministrowi finansów w Watykanie. Policja w stanie Wiktoria poinformowała, że mężczyźnie postawiono szereg zarzutów dotyczących molestowania seksualnego. Funkcjonariusze nie przekazali, czego dokładnie dotyczą zarzuty. Nie podano wieku domniemanych ofiar oraz kiedy miało dojść do zakazanych czynów. Kardynał został wezwany do sądu na 18 lipca.

Pell broni się przed zarzutami i zaprzecza, aby miał dopuścić się molestowania. Na początku kardynałowi zarzucano, że tuszował on przypadki pedofilii w Kościele w swoim kraju oraz, że je lekceważył. We wszczętym ówcześnie dochodzeniu przyznał, że Kościół popełnił błędy w podejściu do zjawiska pedofilii. Sprawa kardynała Pella nazywana jest sprawdzianem dla papieża Franciszka, który nie raz zapowiadał, że Kościół nie będzie przymykał oczu na przypadki pedofilii wśród księży.

Opublikowane: Czerwiec 29th, 2017 11:35 am